Jesteś tutaj: Blog Zimowanie motocykla – jak zadbać o motocykl zimą

Zimowanie motocykla – jak zadbać o motocykl zimą

Autor: Paweł
Dodany: 02.11.2022 11:58:00
663 wyświetleń

Zimowanie motocykla zacznij od dokładnego mycia

Na początek cenna rada dla osób, które zdały prawo jazdy kat A i kupiły swój pierwszy motocykl – nie daj się zaskoczyć zimie. Jeżeli zdecydujesz się myć maszynę na wolnym powietrzu, to proces przygotowywania motocykla do zimowania rozpocznij jeszcze zanim temperatury spadną poniżej 5°C. W innym wypadku woda może zamarzać lub zbyt wolno odparowywać i powodować korozję elementów motocykla. Ze swojej strony sugerujemy, by motocykl myć w zamkniętym pomieszczeniu – myjni samochodowej lub garażu.

Przygotowanie motocykla na sezon zimowy rozpocznij od dokładnego umycia każdego elementu maszyny. Należy usunąć wszelkie zabrudzenia w postaci błota i smaru. W pierwszej kolejności motocykl solidnie wypłucz wodą pod wysokim ciśnieniem. Kolejnym etapem jest usuwanie zabrudzeń miękką gąbką. Unikaj gąbek o chropowatej powierzchni, gdyż mogą one uszkodzić lakier. Szampon do mycia motocykla lub płyn do mycia naczyń – te środki zazwyczaj wystarczają do usunięcia większości zabrudzeń z polakierowanych elementów. Preparaty te mogą jednak nie być wystarczające do usunięcia smaru czy oleju. Warto więc zaopatrzyć się w odtłuszczacz do motocykla lub benzynę ekstrakcyjną.

Benzyna ekstrakcyjna doskonale usuwa oleiste zabrudzenia, ale nie pozostawia tłustych śladów na lakierze, tak jak ma to miejsce w wypadku zwykłej benzyny. Każda część musi być dokładnie wyczyszczona – pamiętaj, że jesienne czyszczenie motocykla zajmuje dużo mniej czasu, niż usuwanie starego, zaschniętego przez okres zimowy brudu z maszyny na wiosnę. Smar z powierzchni silnika usuniesz wykorzystując wymienione już preparaty do konserwacji motocykla. Łańcuch motocyklowy wyczyść specjalnym zmywaczem do łańcuchów motocyklowych – element ten najlepiej uważnie czyścić specjalnym czyścikiem, w każdym z ogniw łańcucha na pewno zalega piasek i inne zanieczyszczenia.

Zabezpieczenie elementów motocykla na zimę

Umyty motocykl jest już gotowy do zabezpieczenia (konserwacji) jego poszczególnych elementów. W tym celu należy używać specjalnie do tego stworzonych preparatów konserwujących. Preparat chroniący powierzchnię polakierowaną do motocykla lub samochodu to produkt, który każdy motocyklista powinien mieć w swoim garażu, obok niego należy wymienić spray i smar łańcucha oraz dressing do opon i elementów plastikowych. Jeśli wykorzystasz każdy z tych środków zgodnie z zaleceniami producenta – to Twój motocykl jest prawie przygotowany do zimowania.

Zimowanie motocykla – wymiana oleju silnikowego

Wymiana oleju w silniku motocykla – istnieje ryzyko, że zapomnisz o tej czynności po długiej przerwie zimowej, dlatego najlepiej przeprowadzić ją jeszcze jesienią. Ponadto zaleganie starego oleju w silniku, ma negatywny wpływ na stan techniczny pojazdu. Działaj w taki sposób, aby Twój motocykl był gotowy do jazdy od pierwszego dnia nowego sezonu!

Zimowanie motocykla – opony

Czy wiesz, że również w zimującym motocyklu opony mogą się odkształcić? Dlatego, motor umieszczamy na podnośniku i obniżamy ciśnienie w oponach do poziomu zalecanego przez producenta. Nie każdy jednak posiada podnośnik motocyklowy – jeśli więc nie posiadasz tego sprzętu, to co jakiś czas zmieniaj położenie motocykla w trakcie zimowania. Na przygotowane do zimowania opony możesz zastosować impregnat do opon.

Czy wyjmować akumulator z motocykla na zimę?

Zdecydowanie tak! Akumulator należy wyjąć z motocykla i przechowywać w temperaturze pokojowej, co pozwoli uniknąć spadków w wydajności urządzenia. Akumulator możesz też co jakiś czas doładowywać przy pomocy prostownika.

Przechowywanie motocykla w sezonie zimowym

Jeśli jednoślad zimuje w miejscu, w którym narażony jest na działanie warunków atmosferycznych, należy go zabezpieczyć plandeką. Mówiąc o zabezpieczeniu plandeką, nie mamy na myśli wyłącznie przykrycia motocykla od góry, ale również zabezpieczenie podłoża i solidne, szczelne spięcie plandeki. Dostępne są również namioty do zimowania motocykla – my jednak ze swojej strony sugerujemy, by w miarę możliwości motocykl zimować w garażu, wiacie lub innym zamkniętym pomieszczeniu.

Skontaktuj się z nami

Szkoła Jazdy MotoKenner

ul. Na Niskich Łąkach 4
50-422 Wrocław

Wyślij wiadomość

motokenner@gmail.com

Zadzwoń do nas

Tel: +48 504 255 983
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez MotoKenner Szkoła Jazdy Paweł Borys, Wrocław, NIP 899-130-52-87 zgodnie z polityką prywatności.

Praca dla instruktora nauki jazdy we Wrocławiu

Wszystkie prawa zastrzeżone.
Strona wykonana przez NM Silesia
Zadzwoń: 504 255 983