Jesteś tutaj: Kategoria B Stres przed egzaminem na prawo jazdy - jak sobie z nim poradzić?

Stres przed egzaminem na prawo jazdy - jak sobie z nim poradzić?

Autor: Paweł
Dodany: 25.04.2024 10:13:44
71 wyświetleń

Jak „przygotować się” na stres przed egzaminem na prawo jazdy?

 1. Poddawaj się próbie egzaminu już na szkoleniu nauki jazdy - zmień instruktora w trakcie jazd,  aby zupełnie obca osoba przeprowadziła z Tobą jazdę jak na egzaminie np. jedną godzinę jeździmy w ciszy bez komentarza ze strony instruktora, który ma arkusz egzaminacyjny w  ręku, w drugiej godzinie otrzymujesz informację o Twojej odbytej jeździe. 
 2. Przygotuj organizm do wysiłku (egzaminu=stresu), czyli wyśpij się lecz nie w ostatnią noc,  tylko minimum 3-4 noce z rzędu. Egzamin na prawo jazdy nie jest odtwórczy - to nie teoria  wykuta w jedną noc. To próba dla całego organizmu, czyli zachowań psychofizycznych wraz z  motoryką ciała, dlatego musisz być wypoczęty. 
 3. Odpocznij od jazd - nie próbuj w ciagu tygodnia codziennie jeździć przed egzaminem, bo  tylko się zmęczysz. Rób sobie przerwy, a dwa czy trzy dni przed egzaminem przejedź się. 

Metody na stres w dniu egzaminu 

 1. W danej chwili kiedy chcesz przystąpić do zadania nie rób tego, opóźnij to o 3-5 sekund -  czyli równowartość czasu na wykonanie 1 oddechu, czy policzenia do 5 - możesz liczyć na  głos. 
 2. Uśmiechaj się - fizycznie będziesz oddziaływać na mięśnie twarzy, które będą promieniować na barki, ramiona rozluźniając je. W ten sposób również ciało zmusi psychikę do pozytywnego  myślenia. 
 3. Celebruj ten dzień - nie spiesz się, już nic na 3 godziny przed egzaminem nie zmienisz. Nie  prowokuj, unikaj sytuacji, które mogłyby Cię zdenerwować, co doprowadzi do „domina”, a  każda kolejna sytuacja będzie pogłębiała zdenerwowanie.  
 4. Umów się na krótką jazdę - 15 minut czy 45 minut, bez komentarza ze strony instruktora, taka  lekka przejażdżka, która ma przypomnieć Tobie prowadzenie pojazdu. Nie masz się zmęczyć jazdą.  
 5. Przejdź się na egzamin, nie spiesz się, miej wodę ze sobą - pij małymi łykami, może batonik  przed egzaminem - poziom cukry jest ważny dla mózgu! 

Ćwiczenie oddechowe na stres przed egzaminem na prawo jazdy: 

 1. a) każdy wdech niech trwa minimum 5 sekund (7-8 sekund w zależności od osoby)  b) każdy wydech niech trwa minimum 5 sekund (7-8 sekund w zależności od osoby) c) oddychamy bez przerwy ustami 
 2. d) powtarzamy cykl oddychania parokrotnie ( minimum 5 razy)  

Ogólne rady: 

 1. Egzaminator to nie Twój wróg, to obcy instruktor, który ma zweryfikować Twoje umiejętności.  On ma zadbać o Twoje życie.  
 2. Pytaj swojego instruktora czy jesteś gotowy na egzamin - nie próbuj zdawać. Prawo jazdy to odpowiedzialność wobec innych uczestników ruchu, dlatego: NIE MA TOBIE SIĘ UDAĆ ZDAĆ, może Tobie ewentualnie się nie udać zdać, ale „kolizje” zdarzają się najlepszym. 
 3. Poza tym nie walczysz o życie - jeżeli nie zdasz, nic się nie stanie, lecz zapamiętaj popełnione  błędy, aby wyciągnąć wnioski.

Skontaktuj się z nami

Szkoła Jazdy MotoKenner

ul. Na Niskich Łąkach 4
50-422 Wrocław

Wyślij wiadomość

motokenner@gmail.com

Zadzwoń do nas

Tel: +48 504 255 983
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez MotoKenner Szkoła Jazdy Paweł Borys, Wrocław, NIP 899-130-52-87 zgodnie z polityką prywatności.

Praca dla instruktora nauki jazdy we Wrocławiu

Wszystkie prawa zastrzeżone.
Strona wykonana przez NM Silesia
Zadzwoń: 504 255 983