Jesteś tutaj: Kategoria A Ile trwa kurs na prawo jazdy?

Ile trwa kurs na prawo jazdy?

Autor: Paweł
Dodany: 21.02.2023 12:12:00
371 wyświetleń

Zapisując się na kurs prawa jazdy, należy wiedzieć, że będzie trwał on co najmniej kilka tygodni. Wiele zależy również od dyspozycyjności kursanta czy wybranej szkoły jazdy. Co należy wiedzieć o kursach na prawo jazdy? Ile trwa kurs na kategorię A, a ile na kategorię B?

Prawo jazdy - jak przygotować się do kursu?

Aby możliwie szybko ukończyć kurs na prawo jazdy, warto zarezerwować sobie czas popołudniami, po szkole czy pracy. Według polskiego prawa, przyszły kierowca powinien nie tylko umieć zachować się na drodze, ale również znać przepisy ruchu drogowego. Z tej przyczyny kurs prawa jazdy podzielony jest na dwie części, teoretyczną oraz praktyczną. Pierwszy etap rawa jazdy wymaga uczęszczania na zajęcia w szkole, które najczęściej przybierają formę wykładów. W zależności od szkoły i trybu nauczania, na zajęcia można uczęszczać stacjonarnie lub w formie zdalnej. Dodatkowo każdy kursant otrzymuje materiały interaktywne wraz z testami. Warto dodać, że niektóre szkoły przeprowadzają także testy wewnętrzne, które mają pozwolić kursantom na lepsze przygotowanie się do egzaminu państwowego.

Ile trwa kurs na prawo jazdy? To zależy od kategorii

Czas trwania kursu uzależniony jest nie tylko od dostępności kursanta i instruktora, ale również kategorii. W zależności od niej różni się czas trwania części praktycznej, którą powinien zrealizować kursant.

Ile trwa kurs na prawo jazdy kat A?

W przypadku kat A wymagane jest odbycie kursu trwającego 50 godzin, z czego 30 godzin stanowią zajęcia teoretyczne, a 20 godzin praktyczne. Prawo jazdy tej kategorii umożliwia poruszanie się na motocyklu. Według polskiego prawa uprawnia ono kierowcę do kierowania pojazdem samochodowym jednośladowym lub z bocznym wózkiem (wielośladowym). W tym przypadku nie ma znaczenia moc silnika czy jego pojemność. Po otrzymaniu uprawnień można także prowadzić pojazd trójkołowym o symetrycznym rozmieszczeniu kół oraz zestaw, w skład którego wchodzą motocykl i przyczepa, której masa całkowita nie przekracza 100 kg. Kat A uprawnia do prowadzenia określonych pojazdów w kat. AM, a więc quadów czy skuterów o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3.

Ile trwa kurs na prawo jazdy kat B?

Kurs na prawo jazdy kat B trwa nieco dłużej. Obejmuje on 30 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin zajęć praktycznych. Oczywiście w trakcie trwania etapu drugiego, a więc części praktycznej prawa jazdy kat B, kursant musi zrealizować określone zadania i manewry, które obowiązują na egzaminie, m.in. różne techniki parkowania, jazdę po łuku, czy ruszanie na  wzniesieniu. Po zdaniu egzaminu osoba z kat B według przepisów o ruchu drogowym może prowadzić samochody osobowe oraz dostawcze, których dopuszczalna masa całkowita (dmc) nie przekracza 3,5 tony. Mając uprawnienia kat B, można kierować także jednośladami, trójkołowcem czy ciągnikiem rolniczym.

W MotoKenner staramy się do każdego kursanta podchodzić indywidualnie. Zdajemy sobie sprawę, że nasi kursanci to osoby uczęszczające do szkoły oraz pracujące. Z tej przyczyny stosujemy elastyczne podejście, aby dopasować się do oczekiwań i możliwości przyszłych kierowców.

Skontaktuj się z nami

Szkoła Jazdy MotoKenner

ul. Na Niskich Łąkach 4
50-422 Wrocław

Wyślij wiadomość

motokenner@gmail.com

Zadzwoń do nas

Tel: +48 504 255 983
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez MotoKenner Szkoła Jazdy Paweł Borys, Wrocław, NIP 899-130-52-87 zgodnie z polityką prywatności.

Praca dla instruktora nauki jazdy we Wrocławiu

Wszystkie prawa zastrzeżone.
Strona wykonana przez NM Silesia
Zadzwoń: 504 255 983