Jesteś tutaj: Jak długo prawo jazdy jest ważne?

Jak długo prawo jazdy jest ważne?

Autor: Sylwia
Dodany: 07.10.2022 13:52:00
711 wyświetleń

Prawo jazdy, czyli dokument sankcjonujący zdanie państwowego egzaminu i przyznanie uprawnie do poruszania się wskazanym rodzajem pojazdów po drogach publicznych od 19 stycznia 2013 roku nie jest już przyznawane na czas nieokreślony.

Ważność prawa jazdy- zasady ogólne

Nowe przepisy w sprawie wzorów dokumentu prawa jazdy oraz ważności nabytych uprawnień przewidują, że do 2033 roku wszyscy kierowcy- zarówno ci, którzy uzyskali prawo jazdy przed wejściem w życie nowych uregulowań- jak i osoby, które zostały kierowcami na nowych zasadach- będą posiadały nowy dokument potwierdzający ich uprawnienia. Oznacza to, że osoby, które do tej pory posiadały bezterminowe prawo jazdy będą - po obowiązkowej wymianie dokumentu- posiadały dokument ważny przez piętnaście lat od jego wydania. Nie jest to jednak równoznaczne z utratą bezterminowej ważności ich uprawnień- te zostają utrzymane w mocy, mimo konieczności regularnej (raz na 15 lat) wymiany dokumentu prawa jazdy.

Ważność prawa jazdy- dodatkowe regulacje

Nowe uregulowania prawne przewidują jednakże możliwość skrócenia terminu ważności prawa jazdy (najczęściej termin ważności prawa jazdy wynosi wówczas 5 lat), jeśli przemawiają za tym względy bezpieczeństwa ruchu drogowego- kierowca ma ograniczone możliwości do bezpiecznego poruszania się pojazdem, które mogą z czasem ulec pogłębieniu. Jeśli stwierdzono taki fakt, kierowca ze skróconym terminem ważności prawa jazdy musi liczyć się z koniecznością wykonania ponownych badań lekarskich. W naszej szkole jazdy MotoKenner we Wrocławiu przygotujemy Cię do bezproblemowego przejścia egzaminu teoretycznego i praktycznego, dzięki czemu szybko i sprawnie zostaniesz kierowcą kategorii A lub B.

Skontaktuj się z nami

Szkoła Jazdy MotoKenner

ul. Na Niskich Łąkach 4
50-422 Wrocław

Wyślij wiadomość

motokenner@gmail.com

Zadzwoń do nas

Tel: +48 504 255 983
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez MotoKenner Szkoła Jazdy Paweł Borys, Wrocław, NIP 899-130-52-87 zgodnie z polityką prywatności.

Praca dla instruktora nauki jazdy we Wrocławiu

Wszystkie prawa zastrzeżone.
Strona wykonana przez NM Silesia
Zadzwoń: 504 255 983