Motocyklem po Hiszpanii z MotoKenner

Jesteś tutaj: Szkolenia motocyklowe Przeciwskręt

Techniki jazdy- przeciwskręt

Technika jazdy w zakręcie - przeciwskręt, „składanie motocykla w zakręcie”, nauka „jazdy na kolanie” – techniki NIE TYLKO sportowe.

Mianem przeciwskrętu określa się technikę kierowania pojazdami jednośladowymi (z naciskiem na motocykle), opierającą się na chwilowym, nieznacznym skręceniu kierownicy w kierunku przeciwnym do planowanego skrętu. To popularna definicja.

W MotoKenner wolimy taką! Przeciwskręt: określenie techniki kierowania motocyklem, opierającej się na wywarciu nacisku na kierownicy w kierunku przeciwnym do planowanego skrętu. W konsekwencji tego dochodzi do przechyłu w kierunku zamierzonego skrętu i skręcenia pojazdu.

Jak wykonuje się przeciwskręt motocykla? Najczęściej czynność ta polega na odpowiednim popchnięciu manetki kierownicy. Chcąc skręcić w lewo, należy wywrzeć nacisk na lewą manetkę kierownicy. Aby zainicjować skręt w prawo, wykonywać powinno się wywarcie nacisku na prawą manetki kierownicy. Przeciwskręt to efektywny sposób przechylanie motocykla. Świadomie użyty ułatwia manewrowanie i jest niezbędny podczas pokonywania szybkich zakrętów. Znajduje zastosowanie również w przypadku ciężkich motocykli i poruszania się z bardzo dużą prędkością. Co ważne, wykonać można go także na lekkim jednośladzie, na przykład rowerze, poruszając się wówczas z niewielką prędkością.

Zarezerwuj termin indywidualnych zajęć

Zarezerwuj termin

Przeciwskręt - zasady, technika jazdy w zakręcie

Nazwa techniki przeciwskrętu związana jest z pozorną sprzecznością potocznego rozumienia procesu skręcania motocykli czy rowerów. Wydawać by się mogło, że do rozpoczęcia skrętu niezbędne jest skręcenie kierownicy w kierunku, w którym chcemy skręcić. Jak się jednak okazuje, jest zupełnie odwrotnie. Co ważne, poza inicjowaniem procesu skręcania, przeciwskręt motocykla może być także wykorzystywany w celu pogłębienia skrętu, czyli wykonania mocniejszego skrętu o nieco mniejszym promieniu. Powyższe fakty wyjaśniają dlaczego znajomość tej techniki jest niezwykle ważnym elementem bezpieczeństwa jazdy na jednośladzie.

przeciwskręt zasady i techniki jazdy

Jak wygląda szkolenie z przeciwskrętu motocyklem?

Szkolenie przeciwskręt i jazda na kolanie

Szkolenie odbywa się na specjalnie przygotowanym motocyklu, ze specjalnym stelażem zapobiegającym przewróceniu się motocykla i przygnieceniu osoby szkolącej się. Motocykl dodatkowo wyposażony jest w system unieruchamiający silnik w momencie oddzielenia się jeźdźca od maszyny.

Szkolenie podzielone jest na 3 etapy:

 1. Szkolenie teoretyczne,
 2. Jazda na małej prędkości w celu zrozumienia zależności kierowca – kierownica – motocykl – długość łuku,
 3. Jazda w dużym złożeniu przeciwdziałając sile odśrodkowej, przesuwanie środka ciężkości, elementy jazdy „na kolanie”.

Część praktyczna to dwuetapowy program pozwalający lepiej poznać i zrozumieć:

 • zasady pokonywania zakrętów oraz wpływ siły odśrodkowej na kierującego,
 • techniki jazdy motocyklem w złożeniu.

W pierwszej części wykorzystujemy zestaw ćwiczeń przygotowany specjalnie dla osób chcących pewnie i bezpiecznie pokonywać zakręty o różnych promieniach i długościach łuku. Trenujemy świadome używanie przeciwskrętu, czyli podstawowej techniki pokonywania zakrętów. Rozprawimy się z mitami odnośnie przeciwskrętu i nauczymy siedzieć w poprawnej pozycji - tj. w dosiadzie ale nie tylko z prostymi plecami.

W drugiej części zajęć zajmiemy się technikami sportowymi:

 • ćwiczymy jazdę z dużym złożeniem, przeciwdziałamy sile odśrodkowej,
 • uczymy jak przesuwać środek ciężkości,
 • poznajemy elementy jazdy „na kolanie” czyli z maksymalnym przechyleniem. . . czego? - odpowiedz na zajęciach. . . Jazda na kolanie przyjdzie sama. Kolano jest jednym z ostatnich elementów potrzebnych do szybkiej jazdy. Najpierw musisz nauczyć się trzymać odpowiednią pozycję na motocyklu i jak pokonać strach przed przechylaniem.

Na torze odbywa się część teoretyczna oraz ćwiczymy następujące elementy:

 • pozycja na motocyklu – jazda szosowa oraz sportowa, dosiad i „zejście na kolano”
 • sprawne manewrowanie motocyklem,
 • przeciwskręt - zakręty o różnym promieniu skrętu,
 • patrzenie w zakręt,
 • hamowanie, w tym hamowanie w zakręcie,
 • szybki start,
 • stoppie.

Zarezerwuj termin indywidualnych zajęć 

Zarezerwuj termin

techniki sportowe podczas przeciwskrętu

Szkolenie przeciwskręt

Ilość uczestników: 1 - zajęcia indywidualne
Osoby towarzyszące: Możliwości obserwowania postępów u osoby szkolącej się wyłącznie podczas zajęć na placu. Bezpłatnie.
Czas trwania: Ilość godzi dostosowana do oczekiwań kursantów lub pakiet trzygodzinny.
Ramowy przebieg usługi: Zajęcia teoretyczne oraz szkolenie praktyczne na torze i placu manewrowym.
Dostępność w dniach od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00 – 20.00 - zgodnie z harmonogramem. Szkolenie sezonowe realizowane w miesiącach marzec – listopad. W przypadku obfitych opadów termin realizacji może ulec zmianie.
Wskazania dla uczestników: Obowiązuje kompletny strój motocyklowy, tekstylny lub skórzany, rękawice, buty motocyklowe. Prywatne słuchawki, aby nie korzystać ze słuchawek przechodnich, które udostępniamy.
Warunki uczestnictwa: Wymagane uprawnienia lub doświadczenie w kierowaniu motocyklem. Kask motocyklowy.

Miejsce świadczenia usługi: Wrocław (Opole, Wałbrzych, Świdnica, Legnica, Jelenia Góra, Zielona Góra, Leszno oraz inne lokalizacje możliwe za dodatkową opłatą)

Rezerwacja: kliknij w link

Cena obejmuje:

 • szkolenie teoretyczne i zajęcia praktyczne na placu manewrowym,
 • wynajęcie specjalnie przystosowanego motocykla

Cena dla klientów indywidualnych (brutto):

300 zł / 1 godz / osobę

lub

 • pakiet 3 godziny – 700 zł / osobę
voucher na przeciwskręt

Technika jazdy w zakręcie - przeciwskręt, „składanie motocykla w zakręcie”, nauka jazdy „na kolanie” – techniki NIE TYLKO sportowe. Kup to szkolenie jako prezent.

VOUCHER KWOTOWY: na Państwa życzenie możemy przygotować voucher imienny o określonej przez Państwa wartości. Osoba obdarowana ma możliwość wybrać usługę z naszej oferty oraz termin i wykorzystać voucher na jej opłacenie. Wykupienie vouchera kwotowego daje możliwość wykorzystania jego wartości na jedną lub kilka naszych ofert (w zależności od wartości) w dowolnie wybranym terminie w sezonie motocyklowym - voucher ważny od kwietnia do końca września danego roku.

O voucherach poczytasz tutajJak wykupić VOUCHER?

Prosimy wypełnić formularz ze strony www: zamów voucher lub przesłać e-mail na adres: motokenner@gmail.com z informacją, jaki rodzaj vouchera Państwa interesuje wraz z podaniem imienia i nazwiska osoby obdarowywanej. W odpowiedzi prześlemy wzór do akceptacji i poprosimy Państwa o przelanie kwoty stanowiącej opłatę za voucher.

Płatność należy dokonać na rachunek: 79 1020 4900 0000 8102 3634 3951 w tytule: imię, nazwisko obdarowanego, nr vouchera.

Po zaksięgowaniu wpłaty finalizujemy realizację. Państwo wybieracie sposób jego odbioru:

 • wysyłka w pliku pdf,
 • wersja „na prezent” w okazjonalnej, firmowej teczce wraz z firmowymi gadżetami - dopłata do vouchera w wysokości 30 zł
 • wysyłka kurierem – dodatkowa dopłata do vouchera w wysokości 19 zł (30+19=49zł)

Przeciwskręt w praktyce! Co to jest, jak go się robi, do czego służy? Opinie

Skontaktuj się z nami

Szkoła Jazdy MotoKenner

ul. Na Niskich Łąkach 4
50-422 Wrocław

Wyślij wiadomość

motokenner@gmail.com

Zadzwoń do nas

Tel: +48 504 255 983
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez MotoKenner Szkoła Jazdy Paweł Borys, Wrocław, NIP 899-130-52-87 zgodnie z polityką prywatności.

Praca dla instruktora nauki jazdy we Wrocławiu

Wszystkie prawa zastrzeżone.
Strona wykonana przez NM Silesia
Zadzwoń: 504 255 983