Jesteś tutaj: Kategoria A Jakie są kategorie prawa jazdy?

Jakie są kategorie prawa jazdy?

Autor: Sylwia
Dodany: 08.01.2023 00:00:00
236 wyświetleń

Prawo jazdy to dokument dający uprawnienia do kierowania pojazdem. Jego uzyskanie pozwala nie tylko na lepszy komfort życia prywatnego. Posiadanie dokumentu zwiększa szanse na rynku pracy. To możliwość uzyskania lepiej płatnego zatrudnienia. Dokumenty wydane po dniu 19 stycznia 2013 r. mają okres ważności określony na 15 lat. Uprawnienia do kierowania określonym rodzajem pojazdu wskazuje kategoria dokumentu. Jakie są kategorie prawa jazdy? Jakie uprawnienia można uzyskać? Jakie są wymagania wiekowe dla poszczególnych kategorii?

Jakie są kategorie prawa jazdy?

Najpopularniejszym wyborem jest prawo jazdy kategorii B. Z takim dokumentem można prowadzić samochód osobowy. Na tym jednak lista się nie kończy. Do dyspozycji w Polsce mamy aż 17 różnych rodzajów kategorii praw jazdy. Każdy dokument dotyczy innej klasy pojazdów, w tym uwzględnia też uprawnienia do kierowania ciągnikiem rolniczym, czy pojazdem wolnobieżnym. Określony jest także minimalny wiek, w którym można uzyskać uprawnienia.  Co najciekawsze, w świetle polskich przepisów do kursu na prawo jazdy można przystąpić już na trzy miesiące przed osiągnięciem wieku minimalnego. Do egzaminu zaś można podejść na miesiąc przed urodzinami.

Prawo jazdy kategorii A, A1, A2...

Prawo jazdy kat A to uprawnia do kierowania motocyklem oraz motocyklem z przyczepą motocyklową o masie nieprzekraczającej masy własnej motocykla i 100 kg. Daje też możliwość prowadzenia pojazdów, wymienionych w grupie kategorii AM. Prawo jazdy kat A jest dostępne dla osób, które ukończyły 24 lata. Osoby, które ukończyły 20 lat i od co najmniej 2 lat są posiadaczami prawa jazdy kategorii A2, także mogą uzyskać dokument kategorii A. Prawo jazdy kategorii A2 uprawnia do poruszania się motocyklem trójkołowym o maksymalnej mocy 15 kW, czy motocyklem o maksymalnej mocy 35 kW. Z kolei prawo jazdy kategorii A1 umożliwia m.in. jazdę motocyklem o pojemności skokowej silnika do 125 cm3 i mocy do 11 kW.

Prawo jazdy kategorii B – nie tylko samochody osobowe

Prawo jazdy kategorii B umożliwia kierowanie pojazdami, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Zalicza się do nich samochody osobowe, terenowe tak zwane SUV-y, oraz część aut określanych mianem dostawczaków. Z prawem jazdy kategorii B można poruszać się motocyklem o pojemności do 125 cm3 kombajnem, koparką, koparko-ładowarką, czy walcem. To tak naprawdę nieograniczone możliwości, zarówno dla celów osobistych, jak i zawodowych. Aby otrzymać prawo jazdy kategorii B, należy zaliczyć 30 godzin lekcji teoretycznych i 30 godzin lekcji praktycznych. Egzamin obejmuje zarówno test teoretyczny, jak i praktyczny. Należy pamiętać, że zdanie części teoretycznej umożliwia przystąpienie do egzaminu praktycznego. Niepowodzenie na egzaminie praktycznym nie jest niczym strasznym. Egzamin teoretyczny jest ważny bezterminowo i nie ma obowiązku kolejnego podchodzenia do niego.

Pojazdy powyżej 3,5 tony, czyli prawo jazdy kategorii C

Minimalny wiek do uzyskania prawa jazdy kategorii C to 21 lat. Warunkiem jest również posiadanie prawa jazdy kat. B. Dokument daje możliwość prowadzenia ciągnika rolniczego, dużej ciężarówki, pojazdu wolnobieżnego, jak np. walec. Z dokumentem można kierować zespołem pojazdów z lekką przyczepą (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg). Wyróżnia się tu podkategorię C1, C+E i C1+E.

Prawo jazdy kategorii D – niezbędne do prowadzenia autobusów

Specjalna kategoria D1 daje możliwość kierowania mniejszymi autobusami, przeznaczonymi do przewozu maksymalnie 17 osób wraz z kierowcą i o długości nieprzekraczającej 8 m. Minimalny wiek dla uzyskania kategorii D to 24 lata. Niezbędne jest także posiadanie prawa jazdy kategorii B. Prawo jazdy kategorii D1 i D1+E można uzyskać już w wieku 21 lat.

Kategoria T na ciągniki rolnicze

Nie posiada ona żadnych podkategorii. Stworzona została z myślą o rolnikach, aczkolwiek daje też możliwość prowadzenia pojazdów wskazanych dla kategorii AM (lekkich czterokołowców i motorowerów).

Prawo jazdy kategorii AM

To szczególna kategoria, przeznaczona dla młodszych użytkowników dróg. Zastąpiła popularną niegdyś kartę rowerową. Minimalny wiek do uzyskania prawa jazdy kategorii AM to 14 lat. Dokument umożliwia poruszanie się małym quadem lub motorowerem. Chcesz zrobić prawo jazdy w kategorii A1, A2, A, B? Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą szkoła jazdy MotoKenner we Wrocławiu. Pod okiem naszej doświadczonej kadry zdobędziesz niezbędną wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną.

Skontaktuj się z nami

Szkoła Jazdy MotoKenner

ul. Na Niskich Łąkach 4
50-422 Wrocław

Wyślij wiadomość

motokenner@gmail.com

Zadzwoń do nas

Tel: +48 504 255 983
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez MotoKenner Szkoła Jazdy Paweł Borys, Wrocław, NIP 899-130-52-87 zgodnie z polityką prywatności.

Praca dla instruktora nauki jazdy we Wrocławiu

Wszystkie prawa zastrzeżone.
Strona wykonana przez NM Silesia
Zadzwoń: 504 255 983